Aktualności

Do celu zawsze bezpiecznie – działania „Kaskada” na lubuskich drogach

Data publikacji 21.10.2016

Kontrole prędkości i stanu trzeźwości kierowców znalazły się pod szczególnym nadzorem lubuskiej drogówki w trakcie działań pn. „Kaskada”. Pod lupą mundurowych, rozstawionych na krótkim odcinku są przede wszystkim drogi, na których kierowcy najczęściej nie stosują się do przepisów związanych z prędkością. Takie kontrole nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na coraz trudniejsze warunki na drogach.

Jesienna pogoda za oknem i trudne warunki na drogach wpływają negatywnie na bezpieczeństwo. Wszystko, to w połączeniu z dużym natężeniem ruchu powoduje, że musimy zachować za kierownicą szczególną uwagę i czujność oraz bezwzględnie stosować się do przepisów. Dlatego policjanci lubuskiej drogówki dbają o to, aby każdy uczestnik ruchu czuł się na drogach bezpiecznie.

W piątek /21 października/ na drogach naszego regionu prowadzone były działania KASKADA. Charakteryzują się one specyficznym rozstawieniem patroli na wybranym odcinku drogi. Policjanci rozstawieni na odcinku kilku kilometrów są dużym zaskoczeniem dla kierowców. Szczególne zdziwienie wywołuje nie sam widok policjantów, lecz widok kolejnego patrolu kilkaset metrów dalej. Kierowcy sami podkreślają, że mijając pierwszy patrol uważają, że dalej są już bezkarni. Pod lupą policjantów znalazły się głównie drogi krajowe. Często bywa tak, że kierowca po minięciu radiowozu policyjnego zaczyna zwiększać prędkość, ponieważ wydaje mu się, że dalej nie natrafi na następny patrol. Tym razem jest inaczej. Patrole policyjne są tak rozlokowane, że po przejechaniu kilku, kilkunastu kilometrów metrów natrafiamy na kolejny. Dzięki temu szansa na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze się zwiększa. W czasie kontroli drogowych policjanci sprawdzają prędkość z jaką poruszają się pojazdy. Warto zaznaczyć, że niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków, dlatego mundurowi  restrykcyjnie podchodzą do kierowców rażąco przekraczających dopuszczalną prędkość. Kontrolowana jest również trzeźwość kierowców, dokumenty i zezwolenia oraz stan techniczny pojazdów. W przypadku ujawnienia usterki zagrażającej bezpieczeństwu na drodze policjanci zatrzymują dowody rejestracyjne.

Wyruszając w podróż, zwłaszcza dłuższą, zadbajmy o naszą kondycję psychofizyczną. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci. Pamiętajmy również o jesiennych warunkach atmosferycznych. Mgła, często padający deszcz i zalegające liście – wymagają od zmotoryzowanych szczególnej uwagi. Mając to na uwadze, możemy w prosty, ale skuteczny sposób zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

 

Opracował: sierż. szt. Tomasz Bartos

video: st. sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.35 MB)

projekt współfinansowany przez szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej

Project supported by a grant from switzerland through the swiss contribution to the enlarged european union